Zrębka energetyczna

Zrębka energetyczna – ekologiczne sposób ogrzewania

Na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych opałów energetycznych, pozwalających na skuteczne ogrzewanie naszych domów przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne. Jest to tym bardziej ważne w obliczu narastającej i rozprzestrzeniającej się fali smogu. Warto w takim razie dowiedzieć się więcej na temat jednego z ciekawszych rodzajów opału ekologicznego, jakim jest zrębka energetyczna.

 

Cenny odpad

 

Zrębka energetyczna to nic innego jak zrębka drzewna, czyli mocno rozdrobnione drewno. Charakteryzuje je romoidalny kształt i wymiary od kilkunastu milimetrów do kilkunastu centymetrów. Są one produktem ubocznym powstającym podczas pracy w tartakach i innych zakładach zajmujących się przetwórstwem drewna, a także na plantacjach oraz w trakcie trzebienia drzewostanów. Co ciekawe, dobrej jakości zrębki możemy uzyskać nawet z drewna nienajlepszej jakości drewna, na przykład nie okorowanego czy zawierającego igliwie. Najczęściej sprzedawane są w workach o różnej wadze. Znacznie ułatwia to ich transport.

 

Wygodne spalanie

 

Zrębki energetyczne zyskują dużą popularność nie tylko ze względu na ekologiczne podejście do ogrzewania, ale również na swoje właściwości. Rozdrobnienie drewna pozwala bowiem na wykorzystanie go w zautomatyzowanym procesie spalania, doskonale więc sprawdzają się jako paliwo do większości nowoczesnych kotłów grzewczych. Należy jedynie pamiętać, aby sam kocioł był dostosowany do opalania tego typu surowcem Sama wartość opałowa zrębki energetycznej wynosi średnio 13MJ/ kg a wilgotność od 20 do 60%. Oczywiście wszystko zależy od pochodzenia samego drewna. Niezwykle istotny jest również fakt, że ogrzewanie tego typu surowcem jest relatywnie tanie a składowaine go nie jest uciążliwe. Nie należy przechowywać ich w wilgotnych miejscach. Z drugiej jednak strony powinniśmy również unikać miejsc zagrożonych zaprószeniem ognia. Jeśli jednak spełnimy powyższe warunki otrzymujemy ekologiczny opał, który jest wygodny w transporcie, i posiada świetny stosunek jakości do ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *