Pellet drzewny

Zalety opalania pelletem

Obecnie każdy, kto zdecyduje się na wymianę formy ogrzewania na ekologiczną może liczyć na wsparcie finansowe. Związane jest to z aktualną jakością powietrza w naszym kraju i kampanią walki ze smogiem. Dzięki temu każdy, kto do tej pory do opalania używał węgla czy koksu, może uzyskać możliwość korzystania z paliw ekologicznych, które nie tylko pomagają chronić jakość powietrza, ale są też wydajniejsze i tańsze. Zdecydowanym faworytem wśród tego typu surowców jest pellet drzewny.

 

Sprasowane drewno

 

Pellet powstaje w procesie sprasowania trocin drzewnych, najczęściej będących po prostu produktem ubocznym prac wykonywanych w przemyśle drzewnym. Zostają one sprowadzone do postaci niewielkich granulek. Brak jakichkolwiek sztucznych dodatków sprawia, że ogrzewanie pelletem uznawane jest za jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych. Spalanie pelletu nie brudzi pomieszczeń, nie powoduje przykrych zapachów, a emisja dwutlenku węgla jest zerowa. Jego wykorzystanie nie powoduje również żadnych reakcji alergicznych, nawet u wrażliwych osób. Również produkty uboczne spalania pelletu nie stanowią problemu, ponieważ spalenie tony surowca wytwarza zaledwie kilka kilogramów popiołu, który może być z powodzeniem wykorzystany do użyźnienia domowego ogrodu.

 

Wygodny i opłacalny

 

Wiele osób zdających sobie sprawę z ekologicznych aspektów opalania pelletem zastanawia się jednak nad opłacalnością takiego rozwiązania. W tej kwestii pellet drzewny również nie zawodzi. Jest on paliwem wysokokalorycznym, a więc bardzo wydajnym. Przeliczając, spalenie tony pelletu jest porównywalne ze zużyciem około 450 litrów oleju opałowego lub 570 metrów sześciennych gazu ziemnego. Dodatkową zaletą jest to, że pellet jest bardzo łatwy w magazynowaniu oraz sprzedawany w ekonomicznych, kilkunastokilogramowych workach, które możemy zakupić w dowolnym momencie. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować ilość użytkowanego opału do aktualnych warunków pogodowych, a co za tym idzie – zmniejszyć koszty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *