Terminale przeładunkowe

Terminale przeładunkowe – podstawowe informacje

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od branży, w jakiej funkcjonuje, w dużej mierze opiera swoją działalność na sprawnie działającej logistyce. System transportu towarów determinuje zasięg prowadzonej działalności i ma znaczący wpływ na uzyskiwane dochody. Jednym z najważniejszych pojęć związanych z logistyką towarową jest terminal przeładunkowy.

 

Czym jest terminal przeładunkowy

 

Dokładna definicja terminalu przeładunkowego została ustalona przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ, Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Europejską Konferencję Ministrów Transportu. Został on opisany jako „miejsce przeznaczone do składowania intermodalnych jednostek ładunkowych wyposażone w urządzenia przeładunkowe”. Pod tym zawiłym sformułowaniem kryje się miejsce, w którym transportowane towary zmieniają po prostu rodzaj transportu. Dla przykładu towar przewożony samochodami ciężarowymi zostaje przeładowany na kontenerowiec lub odwrotnie. Tego typu miejsce posiada infrastrukturę umożliwiającą zarówno przeładunek samego towaru, jak i jednostek transportowych takich jak kontenery, naczepy czy nadwozia. Często jego funkcjonowanie połączone jest z centrami dystrybucyjnymi.

 

Duża inwestycja

 

Terminal przeładunkowy, ze względu na swój charakter, z reguły zajmuje bardzo dużą powierzchnię. Funkcjonuje oczywiście kilka typów terminali o różnej wielkości, natomiast – aby zapewnić sprawny przeładunek i miejsce do magazynowania towarów – potrzeba sporego terenu. Bardzo ważna dla prawidłowego działania terminali jest również odpowiednia lokalizacja. Najczęściej stawiane są one w miejscach dostosowanych do zmiany drogi transportowej ładunku, na przykład przy stacjach kolejowych, lotniskach czy portach. Często również pojawiają się przy ruchliwych trasach czy węzłach komunikacyjnych.

 

Terminale przeładunkowo-dystrybucyjne to niezwykle ważne ogniwo działalności transportowej otwierające wielu przedsiębiorstwom drogę do rozwoju zarówno na rynkach lokalnych, jak i zagranicznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *