Właściwości soli drogowej

Podstawowe informacje o soli drogowej

Jednym z największych zagrożeń w okresie zimowym jest śliska nawierzchnia. Jezdnie i chodniki pokrywają się warstwą ubitego śniegu oraz lodu, który może prowadzić do niebezpiecznych wypadków komunikacyjnych oraz urazów spowodowanych przewróceniem. Aby im zapobiec, stosowana jest sól drogowa, czyli chlorek sodu. Jest to artykuł przemysłowy powszechnie dostępny w postaci nieoczyszczonej soli kamiennej. Stosują go zarówno służby drogowe, jak i osoby prywatne. Jak jednak dokładnie działa taka sól kamienna i czemu jest tak skuteczna?

 

Wymuszone topnienie

 

To, że droga lub chodnik posypane solą drogową przestają być śliskie i zaśnieżone, uwarunkowane jest właściwościami samej soli, a dokładnie wynikiem jej kontaktu z wodą. Roztwór powstały z soli i wody, czyli w wypadku drogi lodu lub śniegu, ma o wiele niższą temperaturę zamarzania niż sama woda. Zatem posypana solą drogową powierzchnia będzie topnieć nawet przy minusowych temperaturach powietrza. Badania wykazują że nawet przy temperaturze -10 stopni Celsjusza sól radzi sobie z pokrywą śnieżną. Analogicznie śnieg, który spadnie na sól, wchodzi z nią w reakcję i mimo mrozu topnieje.

 

Zalety stosowania soli drogowej

 

Zimą często pojawiają się głosy krytyki wobec stosowania soli drogowej. Odnotowuje się jej negatywny wpływ na obuwie czy lakier samochodów, a także na drzewa. Jednak nie ulega wątpliwości, że jej wykorzystanie jest absolutnie konieczne, aby zachować bezpieczeństwo. Zarówno w dużych miastach, jak i na drogach ekspresowych przyczepność nawierzchni jest podstawową kwestią, a utrzymywanie jej na najwyższym poziomie często ratuje nas przed groźnymi wypadkami, urazami lub nawet śmiercią. Nieszczęśliwe wywrotki i złamania zdarzyć się mogą nawet tuż przed naszym domem. Dlatego kiedy spadnie śnieg, warto rozejrzeć się za punktem prowadzącym sprzedaż soli drogowej i odpowiednio zabezpieczyć okolice domu oraz podjazd. Jeśli mieszkamy w bloku na osiedlu, najczęściej zabezpieczeniem okolicznych chodników zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa, jednak zawsze warto być ostrożnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *